Jak si najít brigádu v 15-ti letech

 

 

Přemýšlíte, jak sehnat brigádu v 15-ti? Pamatujte, že pracovat můžete od 15-ti let, po skončení povinné školní docházky, což je 31. srpna. Výjimku představuje umělecká, kulturní, reklamní nebo sportovní činnost (podmínky jsou stanoveny zákonem č. 435/2004 Sb.).

 

Ale i když vám bylo 15 let, máte určitá omezení, až do věku 18 let. Pracovní doba totiž nesmí překročit 30 hodin týdně a jedna směna za den může být dlouhá maximálně 6 hodin. Jakožto mladiství nesmíte pracovat v noci a nesmíte mít přesčasy. Výjimkou mohou být starší 16-ti let, jestliže je noční práce potřebná pro výchovu k povolání. I v tomto případě smí být dlouhá maximálně hodinu a měla by těsně navazovat na práci podle rozvrhu pracovní směny.

 

Brigády pro nezletilé jsou omezeny také faktem, že po mladistvých nemůže zaměstnavatel vyžadovat hmotnou zodpovědnost. Odpadá tak proto práce pokladní, ale v obchodě se dají vykonávat různé pomocné práce, jako je doplňování zboží, vyrovnávání zboží či práce ve skladu.

 

Dobrou příležitostí jsou také výpomoci v kanceláři nebo administrativa. Obecně by měla práce odpovídat fyzickému a psychickému rozvoji. Nesmí se jednat o nebezpečnou práci, která by ohrozila zdraví brigádníka.

 

Pokud jste žákem v 9. třídě ZŠ a splňujete věkový limit, můžete si najít brigádu a podepsat se zaměstnavatelem smlouvu s tím, že nastoupíte až po vysvědčení. Je ale třeba počítat s tím, že mladiství nemohou pracovat stejně jako dospělí. Pokud sníte o tom, že budete čepovat pivo u stánku nebo razit podzemní štoly, musíte si ještě pár let počkat :). 

 

 

Nejlepsibrigady.cz | Pracovní portál od 123jobs Media s.r.o.

----------------------------------------

Inzerce práce  na pracovním portálu Žirafa.cz.